Usługa transportu door-to-door
XMLUsługi indywidualnego transportu door-to-door
Dane kontaktowe:
MGOPS w Nakle nad Notecią, ul. Gimnazjalna 10
Tel. 560 818 864
e-mail:sekretariat.dtd@mgops.naklo.pl
lub
UMIG w Nakle nad Notecią, ul. Ks. Piotra Skargi 7 (Biuro Obsługi Mieszkańców)
Gmina Nakło nad Notecią złożyła wniosek o przyznanie grantu w ramach konkursu ogłoszonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych, realizującego projekt pozakonkursowy pt. „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020, Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
W ramach tego wniosku realizowany będzie projekt pt. „Chcemy być aktywni” w okresie od 1 kwietnia 2021 do 31 października 2022r. Okres trwałości projektu wynosi 13 miesięcy tj. od 1 listopada 2022r. do 30 listopada 2023r. Grupę docelową projektu będą stanowiły osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności – tj. osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się np. ze względu na ograniczoną sprawność (w tym: poruszające się na wózkach inwalidzkich, poruszających się o kulach, niewidome, słabowidzące i in.). Będą to zarówno osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jaki i osoby nieposiadające takiego orzeczenia. Realizatorem projektu jest Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią, który posiada ogromne doświadczenie przy realizacji projektów unijnych zwłaszcza w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej.
Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu 150 osób z ograniczoną mobilnością ruchową poprzez likwidację barier utrudniających przemieszczanie się w okresie od 1 kwietnia 2021r. do 31 października 2022r. Cel ten został osiągnięty poprzez:
1. Realizację usługi door to door, w tym zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych
2. Wdrożenie usprawnień architektonicznych w budynkach wielorodzinnych, w których zamieszkuje co najmniej jedna osobą z ograniczoną mobilnością ruchową
Zakupiony samochód usprawni realizację usługi transportowej dla osób wymagających wsparcia
w tym zakresie. W celu poprawy sytuacji osób zamieszkujących w budynkach wielorodzinnych wykonane zostaną pewne usprawnienia architektoniczne, które pozwolą na pokonanie barier architektonicznych (wymiana oświetlenia, oznaczenia kontrastowe progów, wymiana domofonu).
Rezultaty projektu:
1. Liczba jednostek samorządu terytorialnego, które oferują usługę indywidualnego transportu door-to-door dla osób o ograniczonej mobilności po zakończeniu udziału w projekcie – 1
2. Liczba osób korzystających z infrastruktury zwiększającej dostępność architektoniczną budynków -286
3. Liczba użytkowników/użytkowniczek usługi door-to-door, objeta wsparciem w projekcie grantowym (ogółem), w tym liczba osób potrzebujących pomocy/asysty – 286
4. Liczba usprawnień wprowadzonych w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej dla osób o ograniczonej mobilności -32
5. Liczba zakupionych samochodów -1
6. Liczba budynków wielorodzinnych, w których wprowadzono usprawnienia architektoniczne -6
Oferta dla osób niepełnosprawnych jest na terenie naszej gminy uboga, z uwagi na trudności
w przemieszczaniu się. Zatem dzięki takiej ofercie jednostki będą mogły realizować projekty dedykowane osobom niepełnosprawnym. Samochód w wyjątkowych sytuacjach (indywidualne zapotrzebowanie) będzie wykorzystywany do przewozu seniorów na zajęcia Dziennego Domu Seniora oraz w razie potrzeby dowozu kilku osób z DDP na zajęcia kulturalne, integracyjne. Z usługi transportowej będą mogli korzystać członkowie Uniwersytetu III Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Polskiego Związku Niewidomych.
Wartość projektu -519.663,87 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich 437.972,71 zł (co stanowi 84,28% wartości całego projektu)
Brak artykułów