Rejestr wyborców
- Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy ( Dz.U. Nr 21, poz.112 z późn. zm), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczpospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze ( t.j. Dz. U. Nr 158, poz. 941 z późn. zm).
- Zakres gromadzonych informacji:
Stały rejestr wyborców obejmuje osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Rejestr wyborców w części A zawiera:
- dane osobowe obywateli polskich zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały oraz informacje dodatkowe do danych osób zameldowanych lub ostatnio zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały:
a) co do których otrzymano zawiadomienie o pozbawieniu prawa wybierania albo informację o pozbawieniu prawa wybierania na podstawie przepisów odpowiedniego państwa członkowskiego
Unii Europejskiej,
b) wpisanych do rejestru wyborców w innej gminie,
c) wpisanych do rejestru wyborców w tej samej gminie, ale zamieszkałych pod innym adresem niż adres ich zameldowania na pobyt stały, umieszcza się informację dodatkową po otrzymaniu
zawiadomienia, o którym mowa w art. 20 § 3 lub art. 21 § 1 Kodeksu wyborczego, albo informacji o pozbawieniu prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, przekazanej przez właściwy organ tego państwa. - zbiór informacji dodatkowych obejmujący dane osobowe obywateli polskich, o których mowa w art. 19 Kodeksu wyborczego, wpisanych, na podstawie decyzji, do rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania oraz informacje dodatkowe, o których mowa w § 6 ust. 1 i 2
Rejestr wyborców w części B zawiera zbiór informacji dodatkowych obejmujący dane osobowe obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi stale zamieszkałych na obszarze gminy, wpisanych do rejestru wyborców na podstawie ich wniosków oraz informacje dodatkowe, o których mowa w § 6 ust. 1 i 2..
- Zasady udostępniania danych:
Rejestr wyborców udostępnia się do wglądu w urzędzie gminy na pisemny wniosek, zawierający dane umożliwiające ustalenie tożsamości wyborcy w rejestrze. Dane statystyczne o ilości wyborców uprawnionych do głosowania udostępniane na wniosek. Zasady udostępniania określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczpospolitą Polską innym państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze (t.j. Dz. U .z 2011 r Nr 158, poz. 941 z późn. zm). Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 Nr 112 poz. 1198 z późn. zm) prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej. Potwierdza to również wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2012 roku (syg. V CSK 173/11), który wskazał, że ogólne zasady udostępniania informacji publicznej zawartej w ustawie o dostępie do informacji publicznej mają zastosowanie również do rejestru wyborców. Wszystkie dane podlegają ochronie na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1182, z późn. zm.).